Szkolenia zdalne

Czym są szkolenia zdalne? Czy szkolenia zdalne są efektywne? Jak wziąć udział w kursie zdalnym? Pytań po stronie uczestników szkolenia jest wiele. W NobleProg posiadamy ponad 10 letnie doświadczenie w realizacji kursów zdalnych i chętnie dzielimy się wiedzą dotyczącą organizacji i przygotowania szkoleń zdalnych. Chcesz mieć pewność, że jesteś dobrze przygotowany do udziału w szkoleniu? Ten manual jest dla Ciebie! 

 

 

Szkolenia zdalne – poznaj ich zalety! 

Szkolenia zdalne są idealną alternatywą dla szkoleń stacjonarnych, skierowaną do osób ceniących sobie swobodę i efektywność nauki z dowolnego miejsca na świecie. Opierają się one na jednoczesnym połączeniu telekonferencyjnym, w którym wykładowca tłumaczy poszczególne zagadnienia, z pracą na zdalnym pulpicie, na którym uczestnik wykonuje ćwiczenia i do którego dostęp posiada trener. Umożliwia to rozwiązywanie bieżących problemów uczestników w każdym momencie trwania kursu. Przy zachowaniu jakości na tym samym poziomie, co w przypadku szkoleń stacjonarnych, kursy prowadzone zdalnie pozwalają zaoszczędzić uczestnikom czas i pieniądze.

 

Chodźcie, coś Wam pokażę

 

 

Jak zorganizowane jest szkolenie w formie zdalnej?

Szkolenia zdalne realizujemy w grupach 4-10 osobowych, w czasie rzeczywistym. Uczestnicy mają stały kontakt z wykładowcą, mogą na bieżąco zadawać pytania, omawiać problematyczne kwestie. W utrzymaniu motywacji oraz skupienia uczestników dużą rolę odgrywa stała obecność trenera. Na początku szkolenia ustalane są konkretne godziny rozpoczęcia i zakończenia szkolenia, przerwy oraz zasady efektywnego udziału w kursie. Ponadto:

  • uczestnicy i trener współdziałają ze sobą za pomocą wirtualnych pulpitów i połączeń wideo z wykorzystaniem technologii DaDesktop®
  • większość kursów może być realizowana dokładnie w taki samym wymiarze czasowym jak ich tradycyjne odpowiedniki w sali szkoleniowe (np. 21 godzin w ciągu 3 dni szkoleniowych). Praktykujemy również szkolenia w trybie mikrolearning, które nie trwają dłużej niż 4 godziny dziennie (16 godzin w ciągu 4 dni szkoleniowych).

Czego potrzebuję by wziąć udział w szkoleniu zdalnym?

Wymagane:

  • komputer ze stabilnym połączeniem do Internetu (min 10Mbit/s download i 1Mbit/s upload);
  • przeglądarka internetowa Chrome lub Firefox;
  • dobrej jakości mikrofon, głośniki lub słuchawki;
  • kamera internetowa;
  • ciche miejsce, wolne od zakłóceń i hałasu zewnętrznego (kawiarnia lub kuchnia nie są najlepszymi miejscami).

Zalecane:

  • duży monitor bądź drugi, oddzielny ekran;

Za pomocą jakiego oprogramowania będzie realizowane szkolenie?

Szkolenia online są łatwe w obsłudze nawet bez znajomości nowoczesnej technologii. Odpowiednio przed szkoleniem uczestnicy otrzymują instrukcję zawierającą informacje o logowaniu do platformy treningowej DaDesktop oraz narzędzia do nawiązania połączenia do komunikacji. Zazwyczaj rekomendujemy wykorzystanie aplikacji Zoom, jak również jesteśmy gotowi dostosować się do preferencji Klienta, jeśli inny komunikator jest mu bardziej przyjazny.

Do uruchomienia środowiska szkoleniowego wystarczy stabilne łącze z Internetem oraz przeglądarka Chrome lub Firefox. Przed szkoleniem trener na zdalnych pulpitach instaluje oprogramowanie oraz narzędzia, z których korzystać będziecie w trakcie kursu.

A co z praktyką?

Jeśli szkolenia zdalne kojarzą Ci się głównie z nudnymi webinarami, w czasie których trener jedynie udostępnia i omawia prezentację – pozwól, że zmienimy Twoje skojarzenia. W zależności od tematu oraz technologii jakiej dotyczy kurs – indywidualne środowisko szkoleniowe przygotowane przez trenera obejmuje od jednej do kilku maszyn wirtualnych, które uczestnik szkolenia może osobiście kontrolować, począwszy od ich uruchomienia, restartu i zamknięcia, a także wprowadzać niezbędne zmiany konfiguracyjne. Z tak przygotowanego środowiska korzystamy również przy realizacji standardowych kursów stacjonarnych.

Niesamowitą zaletą łączenia się wszystkich uczestników oraz trenera w jednej przestrzeni wirtualnej, w celu wykonywania ćwiczeń jest oszczędność czasu. Trener może na bieżąco sprawdzać postępy uczestników i pomagać w zadaniach i ćwiczeniach, korygować błędy. Jednocześnie dostęp trenera do pulpitów wszystkich osób, możliwość udostępnienia swojego ekranu uczestnikom, sprawia, że omawianie konkretnych przykładów, dzielenie się wiedzą, realizacja zadań grupowych stają się jeszcze bardziej efektywne, niż na sali szkoleniowej. 

Koncentracja w trakcie szkolenia zdalnego

Praca zdalna, udział w szkoleniu zdalnym wymaga o wiele większej samodyscypliny niż uczestniczenie w kursie stacjonarnym. Nawet idealnie przygotowane środowisko, spełnienie wymogów technicznych, obecność najlepszego specjalisty po drugiej stronie monitora nie zagwarantują nam efektywnego zdobywania wiedzy, jeśli nie będzie w nas motywacji do skoncentrowania się wyłącznie na temacie szkolenia.

O czym pamiętać, by wynosić z kursów zdalnych więcej niż do tej pory? Oto kilka dobrych praktyk:

  • Określ swoje cele – odpowiednio przed szkoleniem poświęć trochę czasu, by zapoznać się z tematyką, programem kursu. Spisz cele, jakie chcesz zrealizować dzięki temu szkoleniu, pytania, na które chcesz uzyskać odpowiedzi. To wzmocni Twoją motywację i sprawi, że będziesz postrzegał czas szkolenia jako cenny i istotny. 
  • Nie planuj innych spotkań w czasie trwania szkolenia – wpisz szkolenie do kalendarza i ustaw swoją dyspozycyjność jako “zajęty”, nie umawiaj tuż przed, w trakcie czy po szkoleniu kolejnych spotkań, rozmów. Nie czarujmy się – planowanie agendy kolejnego spotkania nie pomoże Ci w skupieniu na treściach szkolenia.  
  • Zrezygnuj z odbierania poczty i korzystania z komunikatorów służbowych – na czas szkolenia ustaw automatyczną odpowiedź na przychodzące wiadomości mailowe. 
  • Wycisz telefon – jeśli naprawdę uważasz temat szkolenia za ważny dla rozwoju Twoich kompetencji, poświęć mu 100% uwagi. To Ty decydujesz, czy w danym momencie będziesz realizował swój świadomie obrany cel, czy odpowiadał na cele i potrzeby osób, z którymi współpracujesz. 
  • Zatroszcz się o ciszę – jeśli bierzesz udział w szkoleniu zdalnym z domu poinformuj o swojej niedostępności bliskich i zatroszcz się o takie warunki dla nich i dla siebie, byś po 20 minutach szkolenia nie musiał interweniować. 
  • Rób notatki – unikniesz tym samym dekoncentracji, utrwalisz w charakterystyczny i przejrzysty dla Ciebie sposób informacje przekazywane przez trenera, zaznaczysz treści do których warto wrócić już po szkoleniu.
  • Daj się poznać – wielu uczestników rezygnuje z korzystania z kamery video w trakcie szkolenia. Przyczyn jest wiele – brak makijażu, służbowego stroju, poczucie braku profesjonalnego otoczenia. Wolimy się ukryć, a tak naprawdę działa to na naszą niekorzyść. Bez połączenia video tracimy poczucie realnej obecności na szkoleniu, czujemy przyzwolenie, by zająć się 10 innymi czynnościami niż treścią szkolenia. Podejmij wyzwanie i nie wyłączaj kamery przez całe szkolenie. Stwórz sobie warunki, by poczuć się jak na sali szkoleniowej – nawet jeśli będzie się to wiązało z koniecznością posprzątania biura czy zrobienia fryzury 😉
  • Komunikuj – wiemy doskonale, że nawet drobne niedoskonałości w przekazie, odbiorze komunikatów mogą zmienić nasze nastawienie do szkolenia o 180 stopni. Jeśli mikrofon trenera ustawiony jest zbyt cicho, mówi on zbyt szybko, słychać rozpraszające dźwięki lub w trakcie szkolenia dzieje się cokolwiek, co można poprawić – nie wahaj się zgłosić tego osobiście lub na prywatnym czacie trenerowi. To Twój czas, Twoje zainwestowane pieniądze, więc zależy nam, byś był zadowolony z przebiegu szkolenia.   

Masz pytanie? Chciałbyś rozwiać swoje wątpliwości, dotyczące właściwego przygotowania do udziału w kursie zdalnym? Zapraszamy do kontaktu! 

Przewiń do góry